Strony
▼
niedziela, 27 grudnia 2020
niedziela, 20 grudnia 2020
sobota, 19 grudnia 2020
Klechda truskawkowa... "Wielki świat jest we mnie..."
Słowo na dobranoc 🙂
Zapraszam was na mój kanał youtube, pobuszuj, daj łapkę w górę, zasubskrybuj kanał, podaj dalej słowo, które leczy, intryguje, kusi lub koi - wedle potrzeby i nastawienia duszy 🙂
poniedziałek, 30 listopada 2020
wtorek, 20 października 2020
środa, 14 października 2020
Okno na świat z tomu "Komu mruczy kot"
Zapraszam was dziś ten słotny, jesienny dzień na mój kanał YouTube Założyłam go 9 lat temu nie wiedząc, co robię. Wizja wyklarowała się niedawno, bo około 2 lat temu. Wrzucam na ten kanał filmiki kręcone na łonie przyrody, filmy z czytań fragmentów moich książek czy niektórych wystąpień publicznych, które nagrałam lub nagrano moim telefonem lub kamerką.
Staram się, by słuchający odprężyli się i mieli duchową przyjemność przebywania w moim świecie.
Jeśli spodoba się Wam, to co na tym kanale zobaczycie i usłyszycie to zapraszam do jego subskrypcji, łapek w górę i linkowania filmików by i wasi znajomi i przyjaciele mogli być częścią mojej podróży po życiu.
poniedziałek, 12 października 2020
Książkojady: „Jest taka kobieta, co nocne tka niebo”, czyli o m...
Recenzja tomu "Komu mruczy kot".
„Komu mruczy kot” Katarzyny Georgiou to zbiór lirycznych historii o powrocie do korzeni, o upływie czasu, o pojemnym bagażu smutków i radości jakim jest życie. To poetycki bursztyn przechowujący fragmenty kobiecego świata.
Książkojady: „Jest taka kobieta, co nocne tka niebo”, czyli o m...: Koty mają wiele wspólnego z poezją. Tak jak słowa podążają własnymi, niezależnymi drogami, są metaforami, bo tylko w ten sposób można ująć...
„Komu mruczy kot” Katarzyny Georgiou to zbiór lirycznych historii o powrocie do korzeni, o upływie czasu, o pojemnym bagażu smutków i radości jakim jest życie. To poetycki bursztyn przechowujący fragmenty kobiecego świata.
Książkojady: „Jest taka kobieta, co nocne tka niebo”, czyli o m...: Koty mają wiele wspólnego z poezją. Tak jak słowa podążają własnymi, niezależnymi drogami, są metaforami, bo tylko w ten sposób można ująć...
sobota, 10 października 2020
czwartek, 8 października 2020
sobota, 26 września 2020
czwartek, 24 września 2020
Harmonogram spotkań autorskich - wrzesień/październik 2020
Harmonogram Spotkań Autorskich na końcówkę września i październik 2020 🙂
26-27 września - Kram Wierszobajęd z książkami i ziołami będzie w Rudzie Sułowskiej 10-16:00 (wariant dobrej pogody) lub/i w Starym Młynie w Niesułowicach 17:00-20:00. W razie niepogody w Starym Młynie od 12:00 w oba dni weekendowe.
3-4 października ODŁOWY NA OSTOI w Miliczu w prywatnym gospodarstwie rybackim - (jedyne plenerowe wydarzenie nieodwołane w czasie Dni Karpia 2020) - Kram Wierszobajęd z całym asortymentem będzie obecny.
10 października - "Koncert pokoleniowy" w Bibliotece w Zdunach, z udziałem moim, Piotra Issela - poety seniora i duetu "Sobie przeznaczeni" czyli Alinki i Krzysia Galasów z Poznania 🙂 sobota, godz. 18:00, obowiązują wejściówki - do pobrania w bibliotece.
11 października - Koncert Mis Tybetańskich w Szklarce, Dolina Baryczy, impreza prywatna, kto chce dołączyć, zapraszam po info na priv. Będę obecna z książkami po koncercie, w którym uczestniczę jak inni.
17 i 24 października - poetycki recital w czasie Kolacji "Ryba do syta w Restauracji W Starym Młynie. Info pod linkiem z możliwością wykupu biletu na całą imprezę: https://www.facebook.com/events/754060082007459/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22permalink%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%2C%22source%22%3A5%7D
20 października - prowadzę "Jesienne czytanie wierszy" w KMiL we Wroclawiu organizowane przez Dolnosląski Oddział Związku Literatów Polskich. Wtorek, godzina 18:00.
Do zobaczenia tam, gdzie was zmysły poniosą 🙂
wtorek, 22 września 2020
Fotorelacja z wrocławskiej premiery "Klechdy truskawkowej" w Saloniku Trzech Muz.
Fotorelacja z wrocławskiej premiery "Klechdy truskawkowej". Fotografie ze spotkania są autorstwa Alicji Lang.
Katarzyna Georgiou wraz z Mirkiem Owczarkiem prezentowali najnowszy tomik liryki erotycznej w wiedźmińskim i wodnikowym stylu we wrocławskim Saloniku Trzech Muz :)
czwartek, 17 września 2020
środa, 16 września 2020
SALONIK TRZECH MUZ we WROCŁAWIU zaprasza na spotkanie autorskie z "Klechdą truskawkową" Katarzyny Georgiou i Mirosława Owczarka.
SALONIK TRZECH MUZ we WROCŁAWIU zaprasza na poniedziałkowe spotkanie autorskie 🙂
Wrocław, ul. Zawalna 7c (róg Żmigrodzkiej i Kasprowicza, wejście od podwórza)
Termin: Poniedziałek, 21 września 2020r. godz. 16.00
Temat: Wieczór autorski Katarzyny Georgiou i Mirosława Owczarka.
"KLECHDA TRUSKAWKOWA, czyli igraszki poetyckie Wiedźmy i Wodnika” promocja książki poetyckiej Katarzyny Georgiou i Mirosława Owczarka.
„Klechda truskawkowa” utrzymana jest w konwencji liryki erotycznej z baśniowymi i w pełnym kolorze ilustracjami. Każdy, kto zajrzy do jej wnętrza, będzie miał okazję zanurzyć zmysły we flircie Wiedźmy i Wodnika, osadzonym w przepięknych okolicznościach przyrody Doliny Baryczy. Książka powstała ze współpracy Katarzyny Georgiou i Mirosława Owczarka, poetów dolnośląskich osiadłych w Dolinie Baryczy pośród stawów, lasów i pól. Obrazy wrocławskiej artystki i ilustratorki Wirginii Issel-Balcar dopełniają całość projektu, który jest skierowany do miłośników poezji i przyrody.
WIEDŹMA: “Czerwiec tego roku słonecznym uśmiechem dotykał wszystkiego, co potrzebowało jego uwagi. W ferworze pracy umknął mu widok kobiety przemykającej po zielonych i zadrzewionych groblach okolicznych stawów. Wiedźma z rozwianymi na wietrze włosami i przekrzywionym wiankiem z polnych kwiatów ostrożnie rozchylała nabrzeżne trzciny dostrzegłszy w wodzie stojącą postać półnagiego mężczyzny rozmawiającego z czymś, co przyciągało jego wzrok. Wodnik Mowczarek, bo on ci to był we własnej osobie, nawet nie przypuszczał, że staje się obiektem bacznych obserwacji..."
WODNIK: “Dniało. Pyzaty księżyc zbiera się spać. Pszczoły bardziej hałaśliwe niż zwykle w dziupli starej lipy zaczęły się czerwić. Szpaki już wracają z pierwszego śniadania, a ich dzioby ociekają czerwienią. Znaczy to, że na polach pomiędzy łanami żółtego rzepaku i zielonej jeszcze pszenicy dojrzały pierwsze truskawki. To dobry dzień, by zakosztować tych jagód. Wiedźmę zoczył akurat tego poranka. Zbierała chabry. Pieściła wzrokiem każdy z koszyczków z osobna, jakby przepraszała je, że za chwilę odmieni ich los. Wodnik, z natury hardy zawadiaka, wiedział, że zaskoczone wiedźmy rzucają paskudne uroki. Zwykle schodził jej z drogi. Tymczasem Licho siedzące niby przypadkiem na przydrożnej wierzbie chciało inaczej..."
piątek, 11 września 2020
Nocny Szlak Kulturalny w Gorzowie Wlkp - Wierszobajędy obecne ze Strefą Bałaganu dla dzieci :)
W sobotę, 12 września 2020 serdecznie zapraszam na Strefę Bałaganu w Gorzowie Wlkp 🙂
Nocny Szlak Kulturalny przed nami. Szczególnie zapraszam na wystawę autorstwa Adam Korzeniowski oraz na warsztaty dla dzieci, które poprowadzi Katarzyna Georgiou https://nsk.mckgorzow.pl/program-2020/4-1700-2100-klub-kultury-mck-jedynka-ul-chrobrego-9/
Cały program: https://nsk.mckgorzow.pl/category/program-2020/
czwartek, 10 września 2020
poniedziałek, 7 września 2020
środa, 5 sierpnia 2020
środa, 29 lipca 2020
piątek, 24 lipca 2020
czwartek, 23 lipca 2020
górowianka: Katarzyna Georgiou i Mirosław Owczarek "Klechda tr...
Recenzja patronacka "Klechdy truskawkowej" - zapraszam na stronę Górowianki :)
górowianka: Katarzyna Georgiou i Mirosław Owczarek "Klechda tr...: Moje dzieciństwo pachnie truskawkami. Tymi z ogrodu. Wyczekiwanymi, na początku sezonu zjadanymi na wpół dojrzałymi, a później soczystymi,...
górowianka: Katarzyna Georgiou i Mirosław Owczarek "Klechda tr...: Moje dzieciństwo pachnie truskawkami. Tymi z ogrodu. Wyczekiwanymi, na początku sezonu zjadanymi na wpół dojrzałymi, a później soczystymi,...
środa, 22 lipca 2020
wtorek, 14 lipca 2020
WIERSZOBAJĘDY będą obecne w Zamku Czocha - 14-16 sierpnia 2020
Ach jakże się cieszę - Festiwal Smaków się odbędzie po raz trzeci - udało się po przesunięciu daty :)
WIERSZOBAJĘDY ze Strefą Bałaganu rozstawią Wiedźmiński Kram z książkami i warsztatami konstruktorskimi :)
Zapraszam 14-16 sierpnia do ZAMKU CZOCHA w Leśnej :)
WIERSZOBAJĘDY ze Strefą Bałaganu rozstawią Wiedźmiński Kram z książkami i warsztatami konstruktorskimi :)
Zapraszam 14-16 sierpnia do ZAMKU CZOCHA w Leśnej :)
czwartek, 9 lipca 2020
59 ✈ Wyprawy Kojota - Miody prosto od Gucia - Dolina Baryczy
Co tam w pasiece piszczy? Wyprawa Kojota i Wiedźmy - pokazujemy najlepszość Doliny Baryczy :)
sobota, 4 lipca 2020
czwartek, 2 lipca 2020
środa, 24 czerwca 2020
wtorek, 23 czerwca 2020
niedziela, 21 czerwca 2020
środa, 17 czerwca 2020
poniedziałek, 15 czerwca 2020
czwartek, 11 czerwca 2020
środa, 10 czerwca 2020
wtorek, 9 czerwca 2020
Idą zmiany...
Idą zmiany. Idą, nadejdą i zostaną. Zmiany w nas i zmiany wokół nas. Teraz najważniejsze to zachować czujność, ufać swojej intuicji, być spokojnym i radować się małymi rzeczami. Dbać o siebie nawzajem, okazywać czułość Bractwu Mniejszemu, pielęgnować dziecięcą wiarę w to, że Stwórca - ta cząstka w nas i energia wokół nas, wie, że poradzimy sobie - MY LUDZIE - bo to my tworzymy własną rzeczywistość - myślą, mową i uczynkiem. Jak sobie pościelimy (indywidualnie i społecznie) tak się wyśpimy, tak się odnajdziemy w nowym świecie. Nie słuchajcie kłamstw medialnych, nie oglądajcie obrazów, co umysł programują, nie kłóćcie się na forach i nie walczcie z ludźmi w politycznych sporach, wyborach i wyświetlanych nam "deepfakes". To kino dla "ubogich umysłem" pozostawmy daleko za sobą. Igrzyska medialne, marionetki kupczące winem i chlebem nie sprawią, że zniewolenie zmieni smak. Ludzie są wolnymi istotami, gdy sobie to uzmysłowią i powstaną z kolan, na które rzucił ich system. Nasz umysł potrafi wyjść poza...
Dla nas więc napisałam mantrę - czytajcie wieczornie do poduszki, czytajcie rankiem budzącym dzień, nocą gwiaździstą, w deszczu kroplistym, w słońcu południa i o zachodzie dnia...
Jestem i kocham
dla ciebie chronię
normalność w sobie
wzmacniam serce siłą drzew
duszę wiatroszeptem karmię
wodą zmywam brzemię myśli
słuch dostrajam ptasim trelem
i ukorzeniam się w ziemi
na nowo…
Jesteś i kochasz
dla mnie chronisz
normalność w sobie
to co nadejdzie wywróci nasz świat
przenicuje rozum na stronę serca
pozwoli inaczej spojrzeć na okruchy
rozpadającej się rzeczywistości
i wszczepi nam czułość
na nowo…
Jesteśmy i kochamy
dla siebie chronimy
normalność w nas
NOWE IDZIE…
(C) Katarzyna Georgiou
Dla nas więc napisałam mantrę - czytajcie wieczornie do poduszki, czytajcie rankiem budzącym dzień, nocą gwiaździstą, w deszczu kroplistym, w słońcu południa i o zachodzie dnia...
Jestem i kocham
dla ciebie chronię
normalność w sobie
wzmacniam serce siłą drzew
duszę wiatroszeptem karmię
wodą zmywam brzemię myśli
słuch dostrajam ptasim trelem
i ukorzeniam się w ziemi
na nowo…
Jesteś i kochasz
dla mnie chronisz
normalność w sobie
to co nadejdzie wywróci nasz świat
przenicuje rozum na stronę serca
pozwoli inaczej spojrzeć na okruchy
rozpadającej się rzeczywistości
i wszczepi nam czułość
na nowo…
Jesteśmy i kochamy
dla siebie chronimy
normalność w nas
NOWE IDZIE…
(C) Katarzyna Georgiou
poniedziałek, 8 czerwca 2020
poniedziałek, 1 czerwca 2020
ŚWIAT PROZY Z KLECHDĄ TRUSKAWKOWĄ - Najnowsza książka - K. Georgiou i M....
Przedpremierowy wywiad z patronem - Studio VTV :)
niedziela, 31 maja 2020
Puszczykowa dywersja
Dwa lata temu takiego Puszczyka dane mi było spotkać na własnym podwórku. Mam gniazdo puszczyków na starej akacji przy brzegu rzeczki co płynie obok domu :)
środa, 27 maja 2020
Recenzje Agi: [Patronat medialny] Klechda Truskawkowa - Katarzyn...
Recenzje Agi: [Patronat medialny] Klechda Truskawkowa - Katarzyn...: Nowość wydawnicza Ilość stron: 76 Ilustracje: Wirginia Issel - Balcar Klechda Truskawkowa to zupełnie, jak dla mnie, nowa odsłona poety...
wtorek, 26 maja 2020
poniedziałek, 25 maja 2020
Recenzje Agi: [Patronat medialny] Klechda Truskawkowa - Katarzyn...
Recenzje Agi: [Patronat medialny] Klechda Truskawkowa - Katarzyn...: Nowość wydawnicza Ilość stron: 76 Ilustracje: Wirginia Issel - Balcar Klechda Truskawkowa to zupełnie, jak dla mnie, nowa odsłona poety...
niedziela, 24 maja 2020
środa, 20 maja 2020
wtorek, 19 maja 2020
Łanie. Przeprawa przez staw JAN w Dolinie Baryczy...
Właśnie zakończył u mnie pobyt podróżnik, Jacek Kojot Kolankiewicz, który prowadzi kanał YouTube WYPRAWY KOJOTA.
Na jego kanale możecie obejrzeć filmy o Chinach, gdyż tam czasowo mieszkał. I ponieważ udało mu się utkwić w Polsce z wiadomego względu, to zamiast biadolić nad losem uwięzionego podróżnika, jako rasowy „traveller” spakował plecak, sprzęt nagrywający i przybył do wiedźmy i w Dolinę Baryczy.
Na jego kanale możecie obejrzeć filmy o Chinach, gdyż tam czasowo mieszkał. I ponieważ udało mu się utkwić w Polsce z wiadomego względu, to zamiast biadolić nad losem uwięzionego podróżnika, jako rasowy „traveller” spakował plecak, sprzęt nagrywający i przybył do wiedźmy i w Dolinę Baryczy.
Niestety nie wiedział, co go tu czeka i zamiast jednego filmu nakręcił materiałów na całą serię. Tak więc działo się wiele - co zresztą obserwowaliście na fb - a to dopiero zajawka tego, co obejrzycie na kanale, na który serdecznie zapraszam :)
Zasubskrybujcie jego kanał i naciśnijcie dzwoneczek, by dostawać powiadomienia o kolejnych filmach z wiedźmińskiej serii - będzie o starych ruinach i duchu Młynarza, ciekawych miejscach w Dolinie Baryczy, ziołach i pewnej wielobarwnej czarownicy i oczywiście o niezwykłych zwierzętach, które są ozdobą tych terenów i swoim widokiem wstrzymują dech w piersiach :)
wtorek, 12 maja 2020
sobota, 9 maja 2020
Pierwsza recenzja "Klechdy truskawkowej" pióra Janusza Dziubińskiego.
Idąc tropem poszukiwań szczęścia, zawartym w tym tomiku, stwierdziłem że autorzy - Kasia Georgiou z Mirosławem Owczarkiem stworzyli go dwukolorowo nieprzypadkowo…
Porusza się po ścieżce swojej kobiecości
brzemienna w konfiturę
którą rozsmakowuje się
najchętniej pod rozłożystym dębem
a pod starą piękną lipą miesza tajemne mikstury i chwyta też za pióro
dlatego jej wolność ma kolor zieleni
a splot uniesień staje się swoistą inicjacją
że płonie pełnią lata
kiedy inni wyłuskują pestki spomiędzy pocałunków
Ona trochę się wstydzi trochę żałuje
> > >
Czeka na chabry z zamiarem uwicia wianka
chce uwodzić omotać pajęczą nicią
a sama uwielbia jajecznicę z kukułczych jaj
ma jakieś porachunki z Bachusem i choć uważa go za starego pijaka
odkryła w nim pochodzenie od lechickich bogów
o błądzących mężczyznach mówi
ORŁY które szybują do gniazd
ale wypatruje tego jednego dumnego pilota
od rana na tarasie popijając kawę
bo wystarcza czułość i zdecydowanie wojownika z subtelną duszą
> > >
O wczoraj mówi - wczoraj
uwielbiając truskawki zbiera rumiane owoce
w białe giezło z rodowej skrzyni
odgrażając się że w szczególnej sytuacji
gotowa jest ubrać się tylko w kolczyki
póki co przypomina jak to jest spoglądać na świat oczami dziecka
zna się na romansach biedronek
które uczy jak polecieć do Nieba
póki co namawia skowronki
żeby bardziej poruszały się w tańcu
obiecując im niebiańskość chabrową
w której dostrzegą swoje skowronięta
< < < Sama nie pytając nikogo o zgodę rusałkuje po bezdrożach bosą stopą jest emanacją szczerości natury wodząc na pokuszenie wnika nagle w mgłę tataraku od czasu jak pogoniła leśne licho > > >
Jej moc wiedźmy sprzyja włóczęgom szukającym
wtedy też ostrzega złośliwe plotki że wiedźmy oszukać się nie da
od czerwcowej pełni po kupałę szuka kwiatu paproci
tak jak robili to kochankowie
uprzedza jednak że zazdrosne wiedźmy nie znoszą konkurencji...
Mógłbym dopisać jeszcze wiele zaskakujących prawd zawartych w truskawkowej klechdzie ale niech to już będzie koniec recenzji która napisała się sama a przecież trzeba zostawić coś dla czytelników.
Dodając subtelną grafikę w postaci ilustracji Wirginii Issel-Balcar - całość to crem de la crem
A ja? Cóż pomieszałem tylko wersy i przyłożyłem pióro.
Jeśli wpadnie ten tomik w wasze ręce sami zrozumiecie dlaczego kiedyś Mistrz Kochanowski najpiękniejsze strofy tworzył pod lipą.
@Janusz Dziubiński
Porusza się po ścieżce swojej kobiecości
brzemienna w konfiturę
którą rozsmakowuje się
najchętniej pod rozłożystym dębem
a pod starą piękną lipą miesza tajemne mikstury i chwyta też za pióro
dlatego jej wolność ma kolor zieleni
a splot uniesień staje się swoistą inicjacją
że płonie pełnią lata
kiedy inni wyłuskują pestki spomiędzy pocałunków
Ona trochę się wstydzi trochę żałuje
> > >
Czeka na chabry z zamiarem uwicia wianka
chce uwodzić omotać pajęczą nicią
a sama uwielbia jajecznicę z kukułczych jaj
ma jakieś porachunki z Bachusem i choć uważa go za starego pijaka
odkryła w nim pochodzenie od lechickich bogów
o błądzących mężczyznach mówi
ORŁY które szybują do gniazd
ale wypatruje tego jednego dumnego pilota
od rana na tarasie popijając kawę
bo wystarcza czułość i zdecydowanie wojownika z subtelną duszą
> > >
O wczoraj mówi - wczoraj
uwielbiając truskawki zbiera rumiane owoce
w białe giezło z rodowej skrzyni
odgrażając się że w szczególnej sytuacji
gotowa jest ubrać się tylko w kolczyki
póki co przypomina jak to jest spoglądać na świat oczami dziecka
zna się na romansach biedronek
które uczy jak polecieć do Nieba
póki co namawia skowronki
żeby bardziej poruszały się w tańcu
obiecując im niebiańskość chabrową
w której dostrzegą swoje skowronięta
< < < Sama nie pytając nikogo o zgodę rusałkuje po bezdrożach bosą stopą jest emanacją szczerości natury wodząc na pokuszenie wnika nagle w mgłę tataraku od czasu jak pogoniła leśne licho > > >
Jej moc wiedźmy sprzyja włóczęgom szukającym
wtedy też ostrzega złośliwe plotki że wiedźmy oszukać się nie da
od czerwcowej pełni po kupałę szuka kwiatu paproci
tak jak robili to kochankowie
uprzedza jednak że zazdrosne wiedźmy nie znoszą konkurencji...
Mógłbym dopisać jeszcze wiele zaskakujących prawd zawartych w truskawkowej klechdzie ale niech to już będzie koniec recenzji która napisała się sama a przecież trzeba zostawić coś dla czytelników.
Dodając subtelną grafikę w postaci ilustracji Wirginii Issel-Balcar - całość to crem de la crem
A ja? Cóż pomieszałem tylko wersy i przyłożyłem pióro.
Jeśli wpadnie ten tomik w wasze ręce sami zrozumiecie dlaczego kiedyś Mistrz Kochanowski najpiękniejsze strofy tworzył pod lipą.
@Janusz Dziubiński
środa, 6 maja 2020
"Truskawkowy song" z Klechdy :)
Internetowa prapremiera "Klechdy truskawkowej" - spotkanie z czytelnikami na stronie Wierszoabjęd na fb - DZISIAJ, 6 maja, od godziny 17:00 do 20:00. Będę dostępna by odpowiadać na wasze pytania w komentarzach pod tym postem na stronie autorskiej. Zapraszam serdecznie moich czytelników i wszystkich ciekawskich do rozmowy :)
Piosnka napisana przez Janusza Dziubińskiego - podsumowuje tomik poetycki "Klechda truskawkowa".
poniedziałek, 4 maja 2020
wtorek, 28 kwietnia 2020
poniedziałek, 27 kwietnia 2020
sobota, 25 kwietnia 2020
piątek, 24 kwietnia 2020
Katarzyna Georgiou gościem programu Słownik polsko-polski z profesorem Miodkiem :)
serdecznie zapraszam jutro przed telewizory.
Słownik polsko@polski, odc. 468
Proponujemy wygodny fotel, dobrą kawę ☕️ i kolejną lekcję języka polskiego 📚 doprawioną humorem prof. Miodka 😄
Zapraszamy Państwa w sobotę 25 marca do TVP Polonia
o godz. 1️⃣7️⃣:0️⃣0️⃣ powtórka o godz. 0️⃣1️⃣:2️⃣0️⃣
Słownik polsko@polski, odc. 468
Proponujemy wygodny fotel, dobrą kawę ☕️ i kolejną lekcję języka polskiego 📚 doprawioną humorem prof. Miodka 😄
Zapraszamy Państwa w sobotę 25 marca do TVP Polonia
o godz. 1️⃣7️⃣:0️⃣0️⃣ powtórka o godz. 0️⃣1️⃣:2️⃣0️⃣
środa, 22 kwietnia 2020
poniedziałek, 20 kwietnia 2020
sobota, 18 kwietnia 2020
piątek, 17 kwietnia 2020
KLECHDA TRUSKAWKOWA - wydanie...
13 DNI DO KOŃCA... A Klechda już pachnie farbą drukarską - kto jeszcze ma ochotę wspomóc wydanie i zapewnić sobie przedpremierowy egzemplarz to zapraszam do odwiedzenia naszej strony zrzutki i poczytania o projekcie :)
Wszystkim wspierających serdecznie dziękuję po raz kolejny :)
https://zrzutka.pl/umujju
Wszystkim wspierających serdecznie dziękuję po raz kolejny :)
https://zrzutka.pl/umujju
czwartek, 16 kwietnia 2020
środa, 15 kwietnia 2020
Katarzyna i Mirek
Drodzy Mili :)
W lipcu tamtego roku wraz z Mirkiem Mirek Owczarek popełniliśmy małe wierszowane szaleństwo, które zaowocowało "Klechdą truskawkową" :)
Od jakiegoś już czasu śledzicie tę wspólną poetycką drogę, a wielu z was wspomaga wydanie nowej książki poprzez partycypowanie w zrzutce -https://zrzutka.pl/umujju
Nasz patron medialny TVP MIlicz Tomasz Pawlak zdybał nas razem podczas wizyty w moim wiedźmińskim Domu pod Miodną Lipą i spontanicznie nakręcił tę malutką scenkę wspólnego czytania.
Od tamtego czasu wiele pracy włożyliśmy w tomik wraz z wydawcą Ewą Moskałą E Ma Mo, która prowadzi wydawnictwo ESD oraz
ilustratorką Wirginia Issel-Balcar by książka mogła trafić do was już w maju tego roku.
Praca dobiega ku końcowi, tomik lada dzień zostanie wydrukowany i zanim to nastąpi zapraszamy was wraz z Mirkiem do obejrzenia tego klipu, równie wariacko nagranego, jak wszystko inne, co doprowadziło do wydania Klechdy.
Życzymy miłego odbioru dziękując wszystkim, którzy nas wspierali duchowo i materialnie.
Szczególne podziękowania dla sponsorów - Maria Pertek Kancelaria Radcy Prawnego, Remigiusz Sieja - firma Bio-Instal, Edward Rybka - Piekarnia Gądkowice, Bank Spółdzielczy w Miliczu Magdalena Fortuniak oraz patronów medialnych - TVPM i Studio VTV Michel B. Rachel i blogerów książkowych: Górowianka Anna Sikorska, Subiektywnie o książkach Widleta Magdalena Umecka, Recenzje Agi Agnieszka Krizel, Katamaran Literacki Małgorzata T. Skwarek-Gałęska. Wsparły nas także lokalne stowarzyszenia - Towarzystwo Miłośników Ziemi MIlickiej Beata Walkowiak oraz Stowarzyszenie Brapoja Halina Smolińska.
Jednocześnie pragnę poinformować, iż prapremiera odbędzie się we Wrocławiu w dniu 6 maja 2020 o godzinie 18:00 w Klubie Muzyki i Literatury (jeśli instytucje kulturalne wrócą do normalnego funkcjonowania), a premiera w Dolinie Baryczy - sobota, 13 czerwca o godzinie 17:00 w restauracji "W Starym Młynie" w Niesułowicach u państwa Niewiadomskich Piotr Niewiadomski. W Starym Młynie premiera zapowiada się przy truskawkach, winie i śpiewie - może uda się załatwić Chór Rusałek znad Baryczy, kto wie, kto wie :)
wtorek, 14 kwietnia 2020
sobota, 11 kwietnia 2020
Moim czytelnikom - życzenia :)
Niech wam jajo smakuje,
radość z niego wykluje,
niech słońce życia świeci,
a piękno z pieśnią leci
do nieba, jak biedronka
z kawałkiem chleba...
Całusy wam z wiedźmińskiego domu :)
czwartek, 9 kwietnia 2020
środa, 8 kwietnia 2020
Z wiedźmińskiego ganku... Czytam wiersz z Klechdy truskawkowej :)
No to czytam w czasach "zarazy" on line zamiast w realu :)
I nie smutać się, nie zamartwiać - życie się toczy i będzie toczyć, a wszystkie człowiecze wymysły jeśli nie są skierowane ku dobru ludzi, przyrody i Matki Ziemi spełzną na niczym. Radość i powrót do bezpośrednich relacji z tym, co wokół nas, zrozumienie siebie w pierwszym rzędzie i przyglądnięcie barierom w nas samych powstrzymujących nas od wyjścia poza schemat i ograniczenia społeczne - to jest teraz najważniejsze. Wykorzystajcie ten czas wyjątkowo obrzydliwych praktyk i światowego eksperymentu socjotechnicznego i zastanówcie się, gdzie chcecie dalej iść i w jaki sposób. Bo każda pandemia - ta prawdziwa jak i sztucznie wywołana - ma niezmiennie swój koniec.
wtorek, 7 kwietnia 2020
poniedziałek, 30 marca 2020
"KLECHDA TRUSKAWKOWA"-NAJNOWSZE DZIEŁO LITERACKIE-APEL O WSPARCIE PROJEK...
Za oknem - powrót Marzanny, wieje, sypie płatkami śniegu wielkości złotówki... Wisenka przycupnęła pod świerkiem w ogrodzie i tylko moje koty ją dzisiaj odwiedzą - może będzie potrzebować przytulenia się do rozgrzewającego, mruczącego futra.
Pozostał nam jeszcze nieco ponad miesiąc do przywitania Wiośnianej Pani miseczką czerwiennych truskawek zapowiadających nadejście Lata.
Mam nadzieję, że nasza "Klechda truskawkowa" czyli Igraszki poetyckie dwójki szalonych i całkiem odmiennych osobowości światka poetyckiego pozwolą się Wam, drodzy czytelnicy, przenieść poprzez malowane wersami obrazy w Dolinę Baryczy, gdzie stawy i łozy, żurawie i bieliki, pszeniczne łany i pola truskawek, gdzie Wiedźma i Wodnik miętę przez rumianek czują mając się ku sobie...
Pięknie chcielibyśmy tutaj podziękować wszystkim wspierającym zrzutkę, która pozwoli na wydanie tego niezwykłego tomiku - zarówno sponsorom jak i indywidualnym osobom, którym wierszowane strofki grają w duszach najpiękniejsze i magiczne melodie. Okazuje się, że w tym zwariowanym rozpadającym się świecie jest wiele osób, które wspierają sztukę, która zdaje się być jak przysłowiowe koło ratunkowe podczas sztormu.
Autorzy są wdzięczni :)-
Truskawka z klechdy jak "czarodziejski flet" prowadzi w świat baśni splatanej z emocji kochanków, a dokąd i czy w ogóle dokądś zaprowadzi, tego dowiecie się już z książki :)
NOWE IDZIE...
Najnowszy wiersz dla WAS kochani. Tylko dla was w tym rozpadającym się świecie ułudy... :)
Jestem i kocham
dla ciebie chronię
normalność w sobie
wzmacniam serce siłą drzew
duszę wiatroszeptem karmię
wodą zmywam brzemię myśli
słuch dostrajam ptasim trelem
i ukorzeniam się w ziemi
na nowo…
Jesteś i kochasz
dla mnie chronisz
normalność w sobie
to co nadejdzie wywróci nasz świat
przenicuje rozum na stronę serca
pozwoli inaczej spojrzeć na okruchy
rozpadającej się rzeczywistości
i wszczepi nam czułość
na nowo…
Jesteśmy i kochamy
dla siebie chronimy
normalność w nas
NOWE IDZIE…
(C) Katarzyna Georgiou
Jestem i kocham
dla ciebie chronię
normalność w sobie
wzmacniam serce siłą drzew
duszę wiatroszeptem karmię
wodą zmywam brzemię myśli
słuch dostrajam ptasim trelem
i ukorzeniam się w ziemi
na nowo…
Jesteś i kochasz
dla mnie chronisz
normalność w sobie
to co nadejdzie wywróci nasz świat
przenicuje rozum na stronę serca
pozwoli inaczej spojrzeć na okruchy
rozpadającej się rzeczywistości
i wszczepi nam czułość
na nowo…
Jesteśmy i kochamy
dla siebie chronimy
normalność w nas
NOWE IDZIE…
(C) Katarzyna Georgiou
sobota, 28 marca 2020
poniedziałek, 23 marca 2020
sobota, 7 marca 2020
Kobieta we mnie i w tobie :)
Niech ten dzień przyniesie nowe pozytywne wartości i niezachwianą wiarę w możliwości twórcze. KOBIETY - dla was i o was :)
Kobieta we mnie i w tobie
Dziś mam ochotę o niej napisać;
skrytej w postaci trójosobowej
małej dziewczynki, troskliwej matki,
staruchy mądrej, co włada słowem.
Kobieta zatem, bo o niej mowa,
w strukturze swojej jest wyjątkowa.
Posiada cechy dziecka, podlotka,
bywa zgryźliwa jak każda ciotka,
lwie serce znakiem odważnej matki,
zrzędliwość w spadku ma od prababki.
No i do tego ma cechy męskie,
wszak Amazonki były zwycięskie.
Siłę Tytana ma niespożytą
do syzyfowej pracy użytą,
madonnę widać w jej poświęceniu,
biblijną Ewą jest zaś w kuszeniu.
Słodka jak miód, gdy cukru resztki,
gorzka jak migdał z brzoskwiniej pestki,
kwaśna w ocenach, w łez szklance słona,
zmysłowa w tańcu. Kobieta. Ona.
Furią jest kiedy kłamstwo odkryje,
Pytią proroczą, gdy wizje snuje,
Herą, jak klątwy rzuca wokoło,
a Afrodytą, gdy ją zniewolą…
(okowy miłości, rzecz oczywista).
Kobieto, siostro, matko, kochanko,
bogini, wiedźmo, aniele, branko
uśmiech przywołaj na lico swoje,
wyjątkowością naznaczone.
(C) Katarzyna Georgiou
z tomu "Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem"
Wizyta w studio Słownik polsko@polski - rozmowa z profesorem Miodkiem.
I po nagraniu :) Było cudniaście i jako poeci dostaliśmy zielone światło od Profesora Miodka na słowotworzenie, którego wiele w „Klechdzie truskawkowej” będzie. Emisja odcinka w kwietniu - 25-tego o 17:00.
Słownik polsko@polski, odc. 468
Zapraszamy Państwa w sobotę 25 kwietnia!
o godz. 1️⃣7️⃣:0️⃣0️⃣ 👏do TVP Polonia📺
powtórka o godz. 0️⃣1️⃣:2️⃣0️⃣ 🤗
Słownik polsko@polski, odc. 468
Zapraszamy Państwa w sobotę 25 kwietnia!
o godz. 1️⃣7️⃣:0️⃣0️⃣ 👏do TVP Polonia📺
powtórka o godz. 0️⃣1️⃣:2️⃣0️⃣ 🤗
Wspierajmy poezję w czasach, gdy potrzeba czułości...
Dziś mały fragmencik z onegdaj udzielonego wywiadu dla Magazynu Życie i Pasje. Pytanie o "rozumienie" poezji...
Red. "Nie każdy rozumie poezję. Myślę, że kluczem do niej jest samoświadomość. Im bardziej rozumiemy siebie, im większa jest harmonia między naszą duszą a światem, tym poezja jest dla nas bardziej czytelna? Zgadza się Pani z tym?"
K.G. "Jak najbardziej. Poezja zawsze była sztuka niszową. Na spotkania przychodzą ludzie, którym jest potrzebna dla duszy tak jak strawa dla ciała. Wszak całe nasze życie i kolejne wcielenia spędzamy nad poznawaniem siebie samych, głębi drzemiącej w naszych duszach, gromadząc doświadczenia prowokujące do przemyśleń i pracy nad samodoskonaleniem. Z tą harmonią też różnie bywa. W zasadzie, moim zdaniem chodzi o czuwanie nad równowagą pierwiastka męskiego i żeńskiego, które jednako w sobie nosimy. Brak tej równowagi skutkuje zbaczaniem z drogi „środka”, czyli tej optymalnej ścieżki dającej naszemu życiu radość, spełnienie i zadowolenie z działań wpływających na jakość wspólnego bytowania w fizycznym i duchowym świecie. Poezja zaś dostarcza wzruszeń i przenosi w świat niezwykłych doznań, czasem w krainę łagodności, a czasem na wichrowe wzgórza czy sztormowe morze. Uważam też, iż poezja jest „czytelna” dla ludzi wówczas, gdy trafia do nich na poziomie emocjonalnym. To nie czytelnik czy słuchający ma się zastanawiać nad tym„co poeta miał na myśli”. To poeta powinien tak plastycznie i sugestywnie przekazać swoje myśli, by porwać do swego świata tych, którzy pochylają się na jego słowem".
Tak więc wiersz na dziś będzie głaskał duszę...
Spijam słowa
rozkoszując się
ich smakiem
ostatnia kropla
zdaje się wystarczać
do zwilżenia
potrzeby bliskości
mów do mnie jeszcze
źródło zawsze w nas
K.G
z przygotowanego tomiku "Klechda truskawkowa".
https://zrzutka.pl/umujju
Red. "Nie każdy rozumie poezję. Myślę, że kluczem do niej jest samoświadomość. Im bardziej rozumiemy siebie, im większa jest harmonia między naszą duszą a światem, tym poezja jest dla nas bardziej czytelna? Zgadza się Pani z tym?"
K.G. "Jak najbardziej. Poezja zawsze była sztuka niszową. Na spotkania przychodzą ludzie, którym jest potrzebna dla duszy tak jak strawa dla ciała. Wszak całe nasze życie i kolejne wcielenia spędzamy nad poznawaniem siebie samych, głębi drzemiącej w naszych duszach, gromadząc doświadczenia prowokujące do przemyśleń i pracy nad samodoskonaleniem. Z tą harmonią też różnie bywa. W zasadzie, moim zdaniem chodzi o czuwanie nad równowagą pierwiastka męskiego i żeńskiego, które jednako w sobie nosimy. Brak tej równowagi skutkuje zbaczaniem z drogi „środka”, czyli tej optymalnej ścieżki dającej naszemu życiu radość, spełnienie i zadowolenie z działań wpływających na jakość wspólnego bytowania w fizycznym i duchowym świecie. Poezja zaś dostarcza wzruszeń i przenosi w świat niezwykłych doznań, czasem w krainę łagodności, a czasem na wichrowe wzgórza czy sztormowe morze. Uważam też, iż poezja jest „czytelna” dla ludzi wówczas, gdy trafia do nich na poziomie emocjonalnym. To nie czytelnik czy słuchający ma się zastanawiać nad tym„co poeta miał na myśli”. To poeta powinien tak plastycznie i sugestywnie przekazać swoje myśli, by porwać do swego świata tych, którzy pochylają się na jego słowem".
Tak więc wiersz na dziś będzie głaskał duszę...
Spijam słowa
rozkoszując się
ich smakiem
ostatnia kropla
zdaje się wystarczać
do zwilżenia
potrzeby bliskości
mów do mnie jeszcze
źródło zawsze w nas
K.G
z przygotowanego tomiku "Klechda truskawkowa".
https://zrzutka.pl/umujju
czwartek, 5 marca 2020
Moim czytelnikom :)
Drodzy Mili,
Z serca wam dziękuję za okazywane wsparcie czytelnicze :) Mała niespodziewajka dla wszystkich moich czytelników :)
Z serca wam dziękuję za okazywane wsparcie czytelnicze :) Mała niespodziewajka dla wszystkich moich czytelników :)