Świat dziwny, świat senny w marzenia zaklęty...

BLOG AUTORSKI KATARZYNY GEORGIOU
Zapraszam w świat kobiecej tajemnicy, gdzie serce rozpoczyna swój spacer wokół zewnętrza ciała... gdzie Wiatr mówi do Księżyca: "Zdmuchnę Cię!"
Welcome to my Imagination's World :)

piątek, 29 czerwca 2018

Poetycki Kram Katarzyny Georgiou na Festiwalu Historycznym w Muchowie"Dlaczego warto spotkać się w Muchowie, na Festiwalu Historycznym ?

Miejscem Festiwalu nie jest grodzisko in situ, czy sławna osada, niemniej w regionie Pogórza Kaczawskiego znajduje się jedno z największych zagęszczeń średniowiecznych grodzisk. Tylko wzdłuż rzeki Kaczawy znajduje się kilkadziesiąt osad i grodzisk z okresu wczesnego średniowiecza, z czego tylko nieliczne zidentyfikowane i zbadane są przez archeologów. To w większości pozostałości po plemieniu słowiańskich Trzebowian. W okolicy Paszowic i Bolkowic w ostatnich latach znaleziono kilka stanowisk z kultury łużyckiej. Szczególnie interesującym jest potężne (kilka tysięcy urn) cmentarzysko będące przykładem ciągłości osadniczej od XVI do VIII wieku p.n.e.
W okolicy znaleziono interesujące znaleziska wskazujące na funkcjonowanie na nich ośrodków religii przedchrześcijańskich. Wymienić tu można Czartowską Skałę, Radogost na którym znaleziono figurkę bóstwa Janusa, czy górę Górzec, gdzie odnaleziono zloty diadem z epoki brązu.

Okolice Muchowa to również atrakcje przyrodnicze, między innymi jedyne w Polsce pozostałości neków wulkanicznych. W promieniu parunastu kilometrów od Muchowa znajduje się siedem rezerwatów przyrody. Ten region obfituje w bogactwo flory i fauny.

Teren Festiwalu to łąki pod lasem oddalone 3 km od wulkanicznego neku Czartowska Skała, 1,5 km od „Rezerwatu Mszana i Obłoga”, 400 metrów od największego w Sudetach stanowiska Kosaćca Syberyjskiego, rośliny nie tylko cennej z botanicznego punktu widzenia, ale w tradycji przedchrześcijańskiej i kulturze ludowej uważanej za jeden ze szczególnych, rytualnych kwiatów.

Więcej o krainie „Wygasłych Wulkanów” opowiemy na miejscu, zapraszamy w sobotę 30 czerwca do Muchowa.." (Etno Eko Edukacja)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz