Świat dziwny, świat senny w marzenia zaklęty...

BLOG AUTORSKI KATARZYNY GEORGIOU
Zapraszam w świat kobiecej tajemnicy, gdzie serce rozpoczyna swój spacer wokół zewnętrza ciała... gdzie Wiatr mówi do Księżyca: "Zdmuchnę Cię!"
Welcome to my Imagination's World :)

czwartek, 29 października 2015

Pracownia autorska Katarzyny Georgiou - STREFA BAŁAGANU

W pracowni "Strefy Bałaganu" - tej stacjonarnej jak i objazdowej, powstają takie oto cudeńka jak na poniższych zdjęciach.

STREFA BAŁAGANU

„Od tego się wszystko zaczyna... Twórczy bałagan w pokoju dziecka krainą wyobraźni, miejscem rozwiązywania problemów, skarbnicą fantazji i źródłem kreatywnego myślenia. Zanim uporządkujemy ten ciekawy świat, popatrzmy na niego oczyma wielu dzieci. Pryzmat dziecięcej sztuki i słowem malowane obrazy Katarzyny Georgiou żyją w strefie bałaganu. Jest to hasło, termin chroniący królestwo wyobraźni, w którym dzieci są w ciągłym procesie pracy twórczej.”
(Strefa Bałaganu, Wrocław 2013, wyd. Eurosystem)

Pracownia „Strefy Bałaganu” jest miejscem pracy twórczej - konstruktorskiej, plastycznej i rzeźbiarskiej. Otwarta jest dla wszystkich uczniów NZE Alis w wieku 5 -10 lat i działa pod kierunkiem Katarzyny Georgiou, anglistki i pisarki, promującej sztukę dziecięcą w swoich książkach.
W „Strefie Bałaganu” dzieci poznają właściwości wielu różnorodnych materiałów - gliny, drewna, metalu, plastiku, farb, materiałów tekstylnych i papieru.
Uczą się używać odpowiednich narzędzi rzeźbiarskich, stolarskich, plastycznych podczas konstruowania wytworów własnej wyobraźni z dostępnych materiałów.
Uczą się rozbierać różnorakie sprzęty na części, które później zostaną wykorzystane do innych projektów, co wymaga myślenia, logiki i logistyki w rozwiązywaniu napotkanych problemów, zespołowego wysiłku i komunikacji.
Uczą się zasad bezpieczeństwa i bezpiecznego posługiwania się narzędziami takimi jak śrubokręty, młotki, kombinerki, pistolety klejowe, imadła czy nożyce do przecinania drutu.
Uczą się tworzyć nowe barwy z podstawowych kolorów i dostrzegać zależności pomiędzy działaniem a przyswojoną wiedzą.
Doświadczają wolności w decydowaniu użycia określonych materiałów, wcielania własnych pomysłów w czyn, doboru „współpracowników” na podstawie obserwacji umiejętności praktycznych.
Mogą sięgać do własnych pokładów twórczego myślenia, bez narzuconego schematu, tematu czy konkretnych oczekiwań określonego rezultatu działań.

W „Strefie Bałaganu” pozwalamy naszej wyobraźni na swobodę i nieskrępowaną radość z działania, niekoniecznie z rezultatem „ finalnego obiektu”.
Część prac wykonanych w „Strefie Bałaganu”, szczególnie te zasługujące na miano „wynalazku”, będą miały szansę trafić do następnego tomiku wierszy i opowiadań „Kuźnia Wynalazków”, który jest obecnie przygotowywany do publikacji.
Zapraszamy chętnych rodziców do współpracy w zakresie organizowania materiałów do wykorzystania w naszej pracowni, jako że entuzjazm naszych uczniów jest ogromny, szczególnie przy rozkręcaniu radioodbiorników, głośników, elektronicznych gadżetów czy mechanicznych zabawek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz