Strony
▼
piątek, 22 września 2023
Cudna recenzja "Strefy Bałaganu" :)
#Cześć, #pożeraczeliter!
Wrzesień to trudny miesiąc dla nauczyciela ... Tony papierów, świstków, oświadczeń, zgłoszeń i nowy porządek, który zgodnie z niemieckim porzekadłem po prostu musi być 😉 Jednak w tym miejscu warto się zastanowić czy zawsze da się go utrzymać? A może niekiedy zostaje najzwyczajniej w świecie wyparty przez artystyczne zagospodarowanie wolnej przestrzeni, zwane bałaganem?
Literatura nie ma wątpliwości, że niekiedy po prostu wkraczamy w:
Tytuł: „Strefa bałaganu”
Autor: Katarzyna Georgiou (Wierszobajędy),
bo w niej tworzą się najlepsze wspomnienia. Te zostały przez Autorkę uwiecznione za pomocą słów (w formie poezji oraz opowiadań) i obrazu, by ukazać niezwykłą kreatywność pewnego małego konstruktora – Skrzata. W tle krzątają się jego najbliżsi – Mama oraz Dziadek, którzy aktywnie wspierają głównego bohatera w jego wojażach po krainie wyobraźni. Chyłkiem przez strony przemyka także Kot Asfalt, będący nie tylko obserwatorem konstrukcyjnych poczynań, ale także ich beneficjentem. Czy bałagan faktycznie jest taki zły? A może to, co dla jednych jest bezładem, dla innych stanowi skomplikowany porządek , miejsce rozwiązywania problemów, czy skarbnicę fantazji? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiecie się z lektury …
Katarzyna Georgiou zabiera czytelników w podróż do barwnego świata, w którym każdy fragment wolnej przestrzeni został twórczo zagospodarowany. Na każdym rogu można spotkać malownicze metafory, obrazowe epitety, ekspresyjne porównania. To właśnie te środki stylistyczne, okraszone sporą dawką sympatycznego humoru, kreślą fantazyjne i bogate w detale obrazy. W ten sposób wyrafinowane słowo staje się atrakcyjną perspektywą i swego rodzaju wzorem, godnym do naśladowania w kwestiach wychowawczych.
Utwory skierowane są zarówno do małych, jak i tych nieco (no, dobra! – sporo) większych czytelników. Autorka zachęca wszystkich do spontanicznych czynności. Do tworzenia a nie odtwarzania. Dzięki temu można organizować , porządkować i przekształcać informacje pozyskiwane ze świata zewnętrznego. Warto w tym miejscu podkreślić, że taka twórcza aktywność jest całkowicie naturalna i wynika z potrzeby wzrastania. Wspomaga ona dziecko w budowaniu siebie i pozwala wartościowo spędzić czas w rodzinnym gronie.
Jako mama i pedagog zachęcający młodych ludzi do przyjmowania postawy twórczej, doceniam oryginalność ekspresji, kreatywne podejście i skuteczną integrację myśli, uczuć a także spostrzeżeń Autorki.
Ukoronowaniem całości są grafiki wykonane przez Twórcze Smyki, będące doskonałym dowodem na to, że we wszystkich poczynaniach, ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Niech ta książka będzie drogowskazem, dla wszystkich, którzy żyją w ramkach, szufladkach a wypowiedzi tworzą w taki sposób, by były zgodne z ustalonym odgórnie kluczem.
Dziękuję Autorce za ogromne zaufanie i możliwość zanurzenia się w „Strefę Bałaganu”.
https://www.facebook.com/ZdrowoBooKKniete?__cft__[0]=AZVEkvg2aiqWMyWPubEtgDRkgZXebSyBjJUoAnX_HrtuGNHgfQvR8iZkIlI0wjaDc2ULglO6LItXlV_6luutKquXIK06EAfNOyb44zvGu_YYh32oMRUQZ3EJZ2I8iwzDzHewklvN5aH5-KLC1t6BaxeHTNdWIAKfRarOUVKZVS_rBOp8bSJy2CZDJD1gIbefIJwSjJP5wWZePpYff4ZAcByH&__tn__=-UC%2CP-y-R