Świat dziwny, świat senny w marzenia zaklęty...

BLOG AUTORSKI KATARZYNY GEORGIOU
Zapraszam w świat kobiecej tajemnicy, gdzie serce rozpoczyna swój spacer wokół zewnętrza ciała... gdzie Wiatr mówi do Księżyca: "Zdmuchnę Cię!"
Welcome to my Imagination's World :)

wtorek, 14 lipca 2015

Miło :) Kolejna recenzja po spotkaniu autorskim w Książnicy Karkonoskiej. Magdalena Kowalska na blogu "Kreatywnie o świecie" :)

ODKLEJAJĄC SIĘ OD RZECZYWISTOŚCI

Posted on Lipiec 13, 2015 by Magdalena Kowalska under Książki

http://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.kreatywnieoswiecie.pl%2Fksiazki%2Fodklejajac-sie-od-rzeczywistosci%2F%23more-4470&h=oAQGwO5aS&s=1


Dobrze jest mieć miejsce, w którym możemy odetchnąć od spraw przyziemnych. Każdy tworzy inną definicję takiego azylu. Dziś chciałabym Was zaprosić do świata mogącego z powodzeniem spełniać powyższą rolę. Nie ma w nim ograniczeń. Jego piękno polega na umiejętnym połączeniu słów przekazujących myśli, malujących obrazy, skłaniających do refleksji. Niezwykle ważna staje się interpretacja, nadająca konkretne znaczenia. Z niezrozumiałych dla mnie względów nie jest on należycie doceniany. Szkoda, że dla wielu osób ostatni kontakt z nim miał miejsce w szkole i wcale nie wynikał z dobrej woli. Jednak zawsze jest czas, aby do niego powrócić, co zdecydowanie polecam!

Katarzyna Georgiou, wrocławska poetka obdarzona ponadprzeciętną wrażliwością, umożliwiającą dostrzeżenie elementów, obok których większość przechodzi obojętnie. Chętnie zatapia się w magicznym świecie wyobraźni, posiadającym niezwykłe właściwości. Przelewając słowa na papier, zgrabnie tworzy nowe byty. Obcowanie z nimi dzieliłam na mniejsze porcje, tak aby dłużej móc delektować się przyjemnością.Wrota wyobraźni kierują nas tam,

gdzie w rzeczywistości strach przed nieznanym

sparaliżowałby nasz pierwszy krok ku zmianom.

Tam przeżywamy nasze najskrytsze fantazje,

myśli nie do pomyślenia i przygody nie do urzeczywistnienia,

w ograniczeniach codzienności, jakie sami sobie stwarzamy [1].Niektóre wiersze stały mi się wyjątkowo bliskie. Współodczuwam podobnie. Tak samo jak nauka płynąca z przekazu Indian Północnoamerykańskich, którą autorka poznała podczas swojego długoletniego pobytu w Kanadzie. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że Ziemia nie należy do nas. Jest Ona dzieci naszych, a my mamy ją tylko w dzierżawie do przekazania lepszą, nie gorszą, następnym pokoleniom [2]. Zresztą pobyt na kanadyjskiej wyspie Manitoulin jest bardzo ciekawym wątkiem w biografii autorki. To właśnie tam rozpoczęła się bezkresna fascynacja kulturą indiańską, stanowiąca równocześnie źródło inspiracji.Płuca nie mając większego wyboru

wciągają zatęchłe powietrze

dymiących osiągnięć cywilizacji.

Mózgi dopominają się tlenu z wyciętych płuc Amazonii.

Skrzela już dawno przekształciły się w twór

gwarantujący marną egzystencję w wodnym świecie.

Splecione w sznur nieprzemyślane decyzje

powoli zaciskają pętlę zysków

na szyi ziemskiej cywilizacji[3].
Przy odrobinie szczęścia (pamiętajcie, że czasem trzeba mu trochę pomóc: sprowokować lub wyjść na przeciw) możemy spotkać poetkę, nie tylko we Wrocławiu. Podczas różnego rodzaju wieczorów autorskich istnieje okazja do wsłuchiwania się w słowa zapisane na kartach książek Katarzyny Georgiou, czytanych osobiście przez autorkę. Muszę przyznać, że jest to niebywała uczta.

Poezja dobrze wypada w romansie z gitarą. Słowa okraszone delikatnymi dźwiękami, zyskują nową formę, jakże przyjemną w odbiorze. Wiersze wrocławskiej poetki są śpiewane przez Magdalenę Hajdałę, obecnie do usłyszenia jedynie na żywo. Polecam również śledzenie stron autorki (W pogoni za marzeniem oraz Wyobraźni Świat), na których pojawiają się informacje o aktualnych wydarzeniach.

Spod pióra poetki dotychczas wyszły następujące tomiki:

– Dychotomia Mojej Kobiecej Natury (zawiera wiersze oraz ilustrujące je grafiki);

– Dziecięcy Świat – wiersze dla smyków z wyobraźnią (wiersze dla dzieci);

– Imagination’s Light (zbiór wierszy dla dzieci w języku angielskim);

– Czas obietnicy – Macierzyństwo magiczne (dedykowany kobietom);

– Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem (tomik w którym poezja przeplata się z prozą);

– Strefa Bałaganu (wiersze dla dzieci).[1] Katarzyna Georgiou, Dychotomia Mojej Kobiecej Natury, Tolkmicko 2010, s. 56.

[2] Ibidem, s. 69.

[3] Katarzyna Georgiou, Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem, Wrocław 2013, s. 72.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz